Publikováno 16. 9. 2021

aneb

pozor na „šmajchlkabinet“

V úterý 7. 9. 2021 navštívili naši druháci a čtvrťáci přečerpávací vodní elektrárnu Dlouhé stráně. Toto jedinečné vodní dílo se nachází v šumperském okrese nedaleko obce Loučná nad Desnou. Ne náhodou nese elektrárna název Dlouhé stráně. Její horní nádrž je totiž vybudovaná na vrcholu stejnojmenného kopce.

Autobus nás přivezl až před lyžařský areál Kouty, kde se k nám připojila svérázná průvodkyně ze společnosti ČEZ. Za jejího poutavého výkladu a nutného poučení o bezpečnosti jsme přijeli k dolní nádrži, která se nachází na říčce Divoká Desná a má objem 3,4 mil. m3. Po zhlédnutí naučného filmu v informačním centru jsme pokračovali tunelem do podzemní kaverny (vlastní elektrárna je totiž řešena jako podzemní dílo), kde vyrábí elektřinu největší reverzní vodní turbína v Evropě o instalovaném výkonu 325 MW. Podzemní elektrárnu s horní nádrží spojují 2 podzemní přivaděče na vodu. My jsme k horní nádrži v nadmořské výšce 1350m dojeli autobusem jemnými serpentýnami. Venku vál chladný vítr a čeřil vodní hladinu, což nám ale nezkazilo procházku kolem horní nádrže s výhledem do malebného, sluncem zalitého okolí.

Toho dne jsme se dověděli spoustu zajímavých věcí, avšak nejzajímavější byla bezesporu informace, že při cestě dolů kolmo či na koloběžkách je možno v případě nepříznivého počasí uchýliti se do malého  kamenného úkrytu u cesty, který na první pohled budí dojem absolutní opuštěnosti. Ale pozor, není tomu tak! Celý prostor je vybaven mikrofonem a monitorován kamerovým systémem. „Čezáci“ mu soukromě přezdívají „šmajchlkabinet“.