Přesné vrtání

V němém úžasu!!!

Žáci prvních a druhých ročníků strojních oborů na naší škole, plní vždy dvou - měsíční zácvik na dílně vrtaček. Není to z hlediska třískového obrábění asi to nejdůležitější, co by měli zvládnout, než se z nich stanou dokonalí programátoři CNC strojů. Ale hlavně pro prváky to má velký význam, projít si touto základní činností všech obráběcích strojů. Vrtání je nejproduktivnější typ třískového obrábění. Nevýhodou je tvarová a rozměrová nepřesnost vyvrtané díry. Z toho důvodu si žáci druhých ročníků plní tematický celek „ Vystružování válcových otvorů.“ Je to složité téma, které klade na žáky úkol dodržet přesnou polohu vrtaných otvorů, také jejich přesné průměry a v neposlední řadě i jakost povrchu. Aby žáci úspěšně zvládli toto téma, musí dodržet a výborně znát technologický postup, výběr řezných podmínek. Také musí umět správně použít vybrané nástroje a měřidla. Ani toto nemusí vést k dokonalému výsledku. Po odevzdání hotového výrobku od studenta třídy MS2.A, Šimona Kubálka, jsem zůstal v němém úžasu. Kus byl naprosto dokonalý. Jakost povrchu, přesnost rozměrů shodující se s výkresovou dokumentací, odhrocení i konečný vzhled. Vše bylo, jak má být. Takto odvedená práce u šikovných žáků není úplně častá, ale ne výjimečná. Ale za svou vyučovací praxi jsem se ještě nesetkal s takto dokonalou roztečí vrtaných otvorů s přesnosti 0,1 mm. Což se mi zdá, docílit lidským umem a zrakem téměř nemožné. I přesnější technologie (vrtání na křížovém stole) by s tím měla větší problém. Šimonovi se tento obdivuhodný počin perfektně povedl. Klobouk dolů Šimone!!!!!

Miloš Zedníček, učitel odborného výcviku