Zahraniční spolupráce III.

Jazykový pobyt v Bad Kohlgrub
Naše první zastávka při návštěvě Německa se uskutečnila v bavorském Mnichově. Po průchodu vstupní bránou do centra Mnichova jsme navštívili například pivnici Hofbräuhaus nebo kostel Frauenkirche. Se spoustou zážitků a vzpomínek jsme usedli do autobusu a pokračovali v cestě na hotel Bavaria Dream v malebném městečku Bad Kohlgrub, odkud jsme každé ráno odjížděli do nedalekého města Schongau, kde se nacházela jazyková škola, ve které jsme strávili celkem 9 hodin, nikoliv spaním, ale studiem německého jazyka.
Během pobytu jsme podnikli třeba i pokus o výstup na nejvyšší horu Německa, Zugspitze s nadmořskou výškou 2962 metrů. Náš pokus však skončil na pouhých cca 1100 metrech, kdy nejen že většinu z nás zachvátila bolest nohou, ale hlavně se začalo stmívat, takže jsme museli obrátit krok, protože asi nikdo z nás nechtěl nocovat někde jinde než na hotelu, kde nás hned po skvělé večeři čekal i večerní program, který zahrnoval například relaxaci v bazéně nebo přeceňování svých sportovních sil při snaze zdolat pana učitele MC v ping-pongu. Kromě studia německého jazyka a výšlapů na vrcholky hor, jsme v Německu zvládali chodit i mezi nimi. Příkladem toho je soutěska Partnnachklamm v Garmisch-Partenkirchenu (zkrácené GaPa). Pořádají se zde i skoky na lyžích při zimních olympijských hrách. Mimo jiné jsme navštívili i zámek Neuschwanstein, který nechal postavit král Ludvík II. Bavorský. Zámek vypadá už od prvního pohledu velmi pohádkově, není tak divu že se stal inspirací i pro Walta Disneyho.
Těsně před návratem do České Republiky jsme stihli zavítat i do Rakouska, přesněji do města Salzburg, které je zváno též Mozartovým městem, neboť se zde narodil slavný skladatel Wolfgang Amadeus Mozart.
Pobyt v Německu a celý jazykový kurz si každý užil po svém. Ke krásnému průběhu přispěla i skupinka žáků s paní učitelkou ze ZŠ Brodek u Prostějova, teď již naši kamarádi. Myslím ale, že nikomu z nás to rozhodně neuškodilo, spíše naopak. Nezbývá než říct Danke schön! (Ondřej Voráč, MS 2. A)