Zahraniční spolupráce III.

Učňovská stipendia na Sigmundově SŠs, Lutín
Olomoucký kraj od školního roku 2010/2011 podporuje ze svého rozpočtu vybrané učební obory formou učňovských stipendií. Tato podpora se týká i oborů, které vyučujeme na Sigmundově střední škole strojírenské v Lutíně. Jedná se o obory nástrojař, strojní mechanik a obráběč kovů. Cílem těchto stipendií je nejen zvýšit zájem o strojírenské obory, ale také motivovat studenty k lepším výkonům při studiu. Studenti stipendium získají při splnění určitých pravidel. Žák nesmí mít v daném období žádnou neomluvenou absenci, žádné kázeňské opatření a také musí být dobře hodnocen na odborném výcviku.

Můžeme zodpovědně říci, že u podporovaných žáků došlo nejen k výraznému zlepšení prospěchu, ale i ke zlepšení docházky. Částky určené na stipendium nejsou totiž zanedbatelné. V prvním ročníku činí měsíční stipendium 300 Kč, ve druhém 400 Kč a ve třetím 500 Kč. Pokud má žák na konci roku vyznamenání, získá jednorázovou odměnu ve výši 1500 Kč v prvním ročníku, 2 500 Kč ve druhém ročníku a ve třetím dokonce 5 000 Kč. V loňském školním roce získali tuto cílovou odměnu 3 studenti třetího ročníku, dnes již úspěšní absolventi, oboru obráběč kovů. Všichni tři se shodli na tom, že odměna byla pro ně velmi motivující.

Naše škola za první tři roky podpory vyplatila na stipendiích celkem 649.300,- Kč. V letošním školním roce pobírá stipendium přibližně 140 studentů prvního až třetího ročníku oborů nástrojař, strojní mechanik a obráběč kovů. Věříme, že tito studenti díky stipendiím získali větší motivaci pro získání výučního listu.

Jsme rádi, že můžeme díky podpoře Olomouckého kraje našim studentům nabídnout kromě pěkných známek, znalostí a odborné připravenosti také pěknou finanční odměnu.

Mgr. Jitka Bušinová